Cesta do porodnice aneb Kdy vyrazit a co si vzít s sebou?

27.03.2021

Většina žen, které plánují porodit své miminko v porodnici, nejspíš přemýšlí nad tím, kdy vyrazit, aby to nebylo moc brzy nebo naopak moc pozdě. Pokud je to i tvůj případ, je tento text právě pro tebe. 

Určitě se na svůj porod chystáš a snažíš se připravit na všechny scénáře, které mohou nastat. Teorie je ovšem většinou jiná než praxe a tak se dogmaticky nedrž svých plánů, protože tvůj příběh bude úplně jiný, než všechny, které jsi zatím slyšela. Jak tedy může vypadat začátek porodu a kdy je čas vyrazit do porodnice?

Začátek porodu...

Na konci těhotenství, kdy se porodní cesty začínají připravovat na porod, může dojít k uvolnění a odtoku hlenové zátky. Jedná se o malé množství hustého hlenu či vazké tekutiny, který během těhotenství tvoří ochrannou bariéru v děložním čípku. Některé ženy tento jev nezaznamenají vůbec, jiné ho mohou zaměnit s odtokem plodové vody nebo vaginálním výtokem. Hlenová zátka může odejít najednou či postupně odtékat, uvolnit se může při pohlavním styku, při vaginálním vyšetření před porodem, při odtoku plodové vody nebo i v druhé době porodní. Pokud odejde hlenová zátka bez přítomnosti kontrakcí či odtoku plodové vody, nejedná se o začátek porodu, ale o postupnou přípravu porodních cest. Začátek porodu může nastat během několika dní, někdy i týdnů.

Dalším signálem blížícího se porodu může být častější stolice nebo průjem. Tělo se tímto způsobem přirozeně čistí. Pohyby střev mohou také dráždit dělohu a tím vyvolat kontrakce. Je však nutné vyloučit dietní chybu či případnou infekci a pokud průjem přetrvává, kontaktuj lékaře. Tyto obtíže může způsobit také nadměrné množství magnézia, které lékaři často předepisují proti předčasné děložní činnosti a svalovým křečím. 

Upozornit na  blížící se porod mohou také poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce, které nevedou k otevírání porodních cest. Některé ženy je nepocítí vůbec, jiné je vnímají jako bolesti v podbřišku a kříži podobně jako při menstruaci, nebo jako tvrdnutí bříška v různé intenzitě a většinou i nepravidelných intervalech. Jak ale odlišit poslíčky od porodních kontrakcí? Pokud tě zastihne tvrdnutí bříška či bolest v podbřišku nebo kříži, zkus ještě nabrat co nejvíce sil, které se ti budou hodit u případného porodu. Lehni si tedy do postele, dej si na podbřišek nahřátý polštářek či termofor a odpočívej. Pokud ti v leže nebude pohodlně, zkus teplou sprchu či vanu. Pokud se jedná o poslíčky, s teplem dojde k úlevě či k jejich úplnému vymizení. Pokud se jedná o kontrakce vedoucí k porodu, může ti teplo také ulevit ale kontrakce nepřejdou, naopak se jejich interval ustálí a naberou na intenzitě. Jelikož je každá žena i tělo jiné, může být v některých případech obtížné poslíčky rozeznat. Pokud se doma nebudeš cítit dobře a nebudeš si jistá, co se děje, kontaktuj svou porodní asistentku, dulu nebo porodnici, do které se chystáš a poraď se.

Pokud ti bříško tvrdne pravidelně zhruba každých pět minut, jedna kontrakce trvá déle než minutu, musíš ji prodýchat a tento stav trvá déle než hodinu, pak se obecně doporučuje vyrazit do porodnice. Opět je však nutné jednat individuálně s ohledem na dobu dojezdu do porodnice, subjektivní pocity, předchozí porody či například překotné porody v rodinné anamnéze.

Porod může začít také odtokem plodové vody. Některé ženy slyší "lupnutí", po kterém odteče velké množství plodové vody, jiným začne voda odtékat v malém množství, obecně pak silněji při pohybu či změně polohy. Nikdy ale neodteče najednou a bude odtékat postupně až do porození miminka. Je zde také několik situací, které můžeš s odtokem plodové vody zaměnit. Jedná se například o vaginální výtok či únik moči (způsobený tlakem těhotné dělohy na močový měchýř). Pro detekci plodové vody můžeš použít test koupený v lékárně nebo se jet nechat zkontrolovat do porodnice. V mnoha porodnicích se provádí test na přítomnost vody plodové např. na vložce pomocí temešváryho činidla. Tento test je také často pozitivní při změně pH, které nemusí znamenat jen odtok plodové vody, ale také přítomnost spermatu či moči.

V případě, že ti odteče plodová voda, se zaměř na její barvu. Když je čirá, nažloutlá či narůžovělá, je vše v pořádku. Odtéká-li zakalená kašovitá hnědá či zelená voda, miminko vyprázdnilo obsah svých střev do plodové vody. Nemusí se jednat o krizovou situaci, ale je vhodné vyrazit do porodnice dříve a nechat se zkontrolovat. 

Kolem 37. týdne těhotenství se obvykle provádí vyšetření na GBS (streptokok skupiny B) výtěrem z pochvy. V případě pozitivity tohoto testu lékař doporučí preventivní podání antibiotik před porodem. Antibiotika se podávají nitrožilně a je nutné podat alespoň jednu dávku nejméně 4 hodiny před porodem. Pozitivní nález má v ČR zhruba 20 % žen a obvykle nemají žádné obtíže. GBS představuje riziko spíše pro miminko, jehož kůže se při vaginálním porodu může kolonizovat a poté hrozí rozvinutí infekce. Rozvinutí septického stavu u novorozence nastává zhruba v 0,2 - 0,5 % případů. Pozitivita se může během těhotenství měnit. Žena, která je v 37. týdnu pozitivní se nechá otestovat o dva týdny později a výsledek může být negativní. I přesto však v tuto chvíli lékaři postupují jako u GBS pozitivní ženy a navrhují podání antibiotik. V případě, že podání antibiotik odmítneš nebo se nestačí podat dostatečně dlouho před porodem, budou zdravotníci častěji monitorovat fyziologické funkce miminka, aby včas odhalili případný rozvoj infekce. Pokud ti tedy odteče plodová voda a vyšetření na GBS bylo pozitivní, vyraz do porodnice ihned, aby byl dostatek času pro podání antibiotik. V případě, že podání antibiotik odmítáš nebo byl výsledek vyšetření negativní, doporučuje se dorazit do porodnice do tří hodin po odtoku plodové vody.

V některých případech je nutné vyrazit do porodnice ihned a nechat se zkontrolovat. Jedním z nich je silné krvácení jasnou červenou krví. V takovouto chvíli je nutné vyrazit opravdu ihned, případně si zavolat RZS. V případě slabého zakrvácení či špinění se nemusíš znepokojovat, může se jednat o známku přípravy porodních cest na porod, zejména pak při nástupu kontrakcí. Jet na kontrolu je vhodné také v případě, že cítíš neobvykle málo nebo naopak moc pohybů miminka. I v případě, že kontrakce ještě nejsou pravidelné nebo nejsou moc silné, ale ty se už doma necítíš bezpečně, vyraz do porodnice hned. Ať už pojedeš k porodu nebo na kontrolu s akutním problémem, vždy do porodnice zavolej a informuj personál o své situaci. Řiď se vždy svými pocity.

Co si sbalit na cestu?

Při balení tašky do porodnice nezapomeň na věci, které se ti budou hodit už na cestě. Většinu z nich můžeš mít nachystanou v autě, jako například savou podložku, kterou si dej pod sebe i v případě, že ti zatím plodová voda neodtéká, nebo sáček pro případ, že by ti bylo nevolno. Máš-li termín porodu v zimních měsících a před sebou dlouhou cestu do porodnice, nachystej si také deku a polštářek, ať se cítíš co nejpohodlněji. Nezapomeň si lahev s pitím, abys byla dostatečně hydratovaná. Pij často a po malých doušcích, a mysli na to i při porodu. Při kontrakcích jistě oceníš termofor či nahřívací polštářky pro jejich analgetický efekt. V teplých měsících nebo při návalech horka ti může pomoci rozprašovač na obličej s květovou vodou či studený obklad na čelo. Na sebe si oblékni pohodlné oblečení, které tě nebude nikde tlačit a budeš se v něm cítit příjemně. Po ruce můžeš mít také například balzám na rty, hroznový cukr, těhotenskou průkazku a dokumenty k porodu.