Léčivé kameny pro ženy

01.06.2021

Dnes bych se s tebou ráda podělila o jednu z mých velkých radostí, kterou jsou krystaly, minerály a drahé kameny, Jejich metafyzických vlastností lze krásně využít na cestě k dosažení duchovní, fyzické i emocionální harmonie. Tento text ti může být inspirací i praktickým návodem, jak s několika vybranými kameny pracovat.

Víra v léčivé vlastnosti a magické síly drahých kamenů je stará jako lidstvo samo a zároveň je i dnes velmi živá. Léčivé kameny se dříve užívaly ve všech oblastech života. Například porodní báby kdysi dávaly ženám při porodu pít vodu z nádob, vyrobených z černého jantaru (gagátu), aby zmírnily porodní bolesti. Důležitost drahých kamenů pro naše předky může připomenout také nádherný klenot, kterým je Svatováclavská koruna. Barvy, tvary i kameny měly ve středověku silný význam a ukrývaly v sobě mnoho symbolických aspektů. Tato zlatá koruna, osazená safíry, spinely, smaragdy, perlami a jedním rubínem, její tvar, zdobení i rozmístění kamenů nám dává jasnou zprávu o spirituálním vědění našich předků a jejich duchovní vyspělosti.

Jak vybírat?

Existuje mnoho způsobů, jak vybrat vhodný léčivý kámen. Podle mě je ale nejlepší vynechat rozum a zapojit intuici. Dej na svůj první pocit, nehodnoť, nepřebírej a neporovnávej. Uvědom si, že stejně jako každý druh kamene, tak i každý kousek je jedinečný a má unikátní vlastnosti a energii. Ať už si vybereš kámen v neopracované formě, leštěný do hladkého valounku, broušený do určitého tvaru či zasazený do šperku, jistě to bude ten pravý. Často se mi stává, že sáhnu bez myšlenek po kameni a když se pak zaměřím na jeho vlastnosti, zjistím, že přesně ten zrovna potřebuji. 

I kameny potřebují péči

Znáš ten pocit, když si přineseš domů něco nového, co by sis nejradši vzala ihned na sebe nebo to začala okamžitě používat? To se v případě kamenů nemusí vždy tak úplně vyplatit. Než se tvůj kámen dostal až k tobě, prošel rukama mnoha lidí a působily na něj různé vlivy. Proto je dobré ho nejprve důkladně očistit a to jak fyzicky, tak i energeticky a poté ho nabít, naprogramovat a propojit se s ním, aby s tebou spolupracoval na maximum. Každý kámen ale vyžaduje jiný způsob čištění (některé ho nepotřebují vůbec) i nabíjení. Některému například vyhovuje očista vodou, jiný by voda poškodila, některý je vhodné nabíjet na přímém slunci, jiný by po vystavení slunečním paprskům mohl úplně ztratit svou barvu... 

Očista léčivých kamenů

Existuje více způsobů, jak kameny čistit. Můžeš si vybrat jeden nebo kombinovat více způsobů dohromady podle toho, co bude vyhovovat tobě a tvým kamenům. Na každé čištění si nech dostatečný čas a věnuj mu všechnu svou pozornost. 

Nejjednodušší forma očisty je pod proudem vlažné vody. Během tohoto procesu si představ, jak voda odnáší všechno negativní. Pokud máš možnost, nech kámen očistit v přírodním prameni. Že je kámen čistý, poznáš podle svého pocitu. 

Dalším živlem, který můžeš použít, je země. Při zakopání kamene do země půda absorbuje negativní energii a použije ji jako hnojivo k vytvoření energie pozitivní. Pokud bydlíš v bytě, můžeš použít květináč se zeminou, která ti poslouží stejně. Kameni bude vyhovovat především ta zemina, ve které byly rostliny. Kamínek nech v zemi alespoň do druhého dne a hlínu nezalévej. 

Pokud máš doma drúzu (srostlici krystalů na společném základu) či větší krystaly křišťálu nebo ametystu, polož na ni kamínek, který chceš očistit. .Posloužit ti může také vykuřovací směs či svazek bylin. Nech bílý dým z vykuřovadla omývat svůj kámen dokud ti nebude připadat, že je očištěný.

Ke každému způsobu můžeš přidat vizualizaci a krátkou žádost či modlitbu vyšším silám, které jsou ti blízké.

A kdy je potřeba kameny čistit? Samozřejmě vždy, když si přineseš nový kamínek a také před tím, než ho budeš nabíjet a programovat. Čím víc s kamenem pracuješ, tím častěji bys mu měla dopřát důkladnou očistu. To, že kámen potřebuje vyčistit, ti nenapoví pouze tvůj pocit. Některé kameny mohou změnit svojí barvu, prasknout nebo se rozbít. Doba čištění se pak bude lišit v závislosti na tom, jak moc je kámen zanešený nebo vyčerpaný.

Nabíjení a programování

Teď už je tvůj kámen zbaven nánosů negativní energie a je připravený na energetické nabití a naprogramování. Nabíjet můžeš na přímém slunečním světle, ve stínu, na měsíčním světle (zvlášť pokud je úplněk), na místech se silnou pozitivní energií či na drúze ametystu. Vždy vybírej podle druhu kamene. Velmi vhodné je také naladit se a propojit s kamenem před tím, než ho budeš programovat. Samotné programování si představ jako vložení záměru, úkolu nebo poslání do kamene pomocí myšlenky a procítění. S kamínkem můžeš promlouvat, žádat o pomoc a samozřejmě se o něj pravidelně starat a děkovat za práci. V ideálním případě by měl mít jeden kámen sloužit k jednomu účelu (uzdravit vztah, léčit nemoc, dodat energii, harmonizovat atd.).

Očištěno. Nabito. A dál?

S očištěným, nabitým a naprogramovaným kamenem můžeš začít s radostí pracovat. Přikládat ho na bolavé místo, nosit ho v kapse, držet v ruce, mít ho pod polštářem, meditovat s ním nebo ho dát do sklenice s vodou, kterou budeš pít (poznámka: nejprve si zjisti, jestli je kámen vhodný na přípravu vody k pití). Způsobů a možností je mnoho, pojď se tedy podívat na několik vybraných kamenů.

Růženín

Růženín je jeden z nejznámějších kamenů vůbec. Je považován za kámen bezpodmínečné lásky, laskavosti, něhy a soucitu. Na fyzické úrovni přispívá k regeneraci a omlazení, pomáhá při léčbě neplodnosti, onemocněních srdce a močového ústrojí. V emocionální oblasti může do života přinést romantickou lásku, najít spřízněnou duší, poskytnout útěchu v období zármutku a pomoci snáze odpouštět. V těhotenství jeho jemné vibrace podporují bezpodmínečnou lásku a zlepšuje kontakt maminky s miminkem. Je také skvělou volbou pro děti, zahání noční můry, strachy a úzkosti, podporuje sebeúctu a trpělivost.

Očista a nabíjení:

 • čistit nejlépe po každém použití
 • nabíjení na měsíčním světle, nejlépe při úplňku, také na srostlici křišťálu
 • nevystavovat slunečním paprskům, mohl by vyblednout

Ametyst

Jedním z kamenů, které v sobě ukrývají velkou transformační sílu, je ametyst. Jeho název je odvozen od řeckého slova amethystos, které lze přeložit jako "ne pod vlivem". Jak už je tedy zřejmé, pomáhá rozptýlit škodlivé vzorce a staré nefunkční návyky na všech úrovních. Je kamenem změny, proměny, vyšší moudrosti, zahání noční můry, chrání pře psychickými útoky a zbavuje negativních myšlenek. Pomáhá v období těhotenství, porodu i v šestinedělí. 

Očista a nabíjení:

 • čistit pod proudem vody nebo v misce s vodou spolu s křišťálem
 • při nabíjení na přímém slunci hrozí ztráta barvy, nabíjíme proto raději ve stínu

Křišťál

Symbolem čistoty, lásky, světla a harmonie je pro mě křišťál, který v sobě nese celé spektrum světla. Může usnadnit cestu k čistým touhám srdce. Snadno se programuje, je skvělým pomocníkem při meditaci, podporuje paměť a soustředění, uklidňuje duševní zmatek a přináší jasný náhled. S vloženým záměrem ho lze využít ve všech oblastech života, upevnit zdraví, zlepšit finanční situaci, plodnost, rodinnou pohodu, tvořivost či emoční stabilitu. 

Očista a nabíjení:

 • čistit položením na větší hematit nebo pomocí vody
 • nabíjet lze na přímém slunci

Selenit

Prostředníkem ke spojení s nebeskou říší a božím světlem může být selenit. Uvádí do rovnováhy vyhrocené emoce, přináší nadhled a pomáhá tak lepšímu pochopení nesnadných životních situací. Podporuje při životních změnách, tiší nejistotu a dodává klid. Na fyzické úrovni působí blahodárně na kosti, šlachy a svaly, doplňuje tělu velké množství energie, proto se hodí v období rekonvalescence. Zmírňuje také těhotenské nevolnosti a je vhodný pro kojící ženy.

Očista a nabíjení:

 • čistit nad plamenem svíce či vykuřováním
 • nikdy nečistit pomocí vody, při styku s vodou nebo ve vlhkém prostředí ztrácí svůj lesk
 • nabíjíme při úplňku

Akvamarín

Akvamarín pomáhá zpracovat nepříjemné emoce, rozpouští negativitu, přináší novou inspiraci a emoční rovnováhu. Jeho název lze přeložit jako "mořská voda" a je vhodné s ním pracovat ve vodě. Je kamenem pravdy a osobního rozvoje. Na fyzické stránce zklidňuje celou oblast krku. Je skvělým pomocníkem při porodu do vody. Podporuje také při projevech, komunikaci a sebevyjádření. 

Očista a nabíjení:

 • čistit pomocí vody
 • nabíjíme na srostlici křišťálu či na denním světle (na přímém slunci může vyblednout)

Citrín

Kamenem, který podporuje jasné myšlení a naplnění hluboké touhy a víry, je citrín. Násobí radost a laskavost, přináší prosperitu, hojnost, odvahu, sebeúctu a sebevědomí, Pomáhá zbavit se depresí a pocitu méněcennosti. Na fyzické úrovni podporuje zažívání, může pomoci při ranních nevolnostech, působí na močové cesty, ledviny a alergie. 


Očista a nabíjení:

 • čistíme vodou, stejně jako další křemenné druhy
 • nabíjíme na přímém slunci

Černý turmalín

Černý turmalín je ochranným kamenem, má schopnost oslabit negativní energie a žárlivost, přináší bezpečí, klid, boží ochranu, laskavost a spokojenost. Pomáhá zbavit se zastaralých a nevhodných opakujících se vzorců myšlení, které brání v dosažení cílů. Užitečný je také v případě, kdy nejsme schopni regulovat své reakce a ovládat se.  Odkrývá příčiny negativních reakcí a uklidňuje ve vyhrocených situacích. Používá se také pro ochranu před elektromagnetickým smogem. 

Očista a nabíjen:

 • čistíme krátce pomocí vody či země
 • nabíjíme na přímém slunci

Unakint

Pro navození (nejen) emoční rovnováhy, objektivity a láskyplnosti je výborným pomocníkem právě unakit. Pomáhá nalézt skrytou příčinu obtíží, probouzí tolerantnost, laskavost a životní sílu. Ulevuje od neustálých myšlenek a vnitřního monologu a navozuje klid. Podporuje šťastné a láskyplné vztahy. Na fyzické úrovni pomáhá při srdečních chorobách. Pomáhá také chránit nastávající maminku a nenarozené dítě v těhotenství. Je prospěšný v situacích duševního zmatku, usnadňuje přijetí svých emocí  a přispívá ke zlepšení sebepéče.

Očista a nabíjení:

 • čistíme pomocí vody či země
 • nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouhou dobu

Červený granát

Granát přináší energii, sílu, vitalitu a odhodlání žít naplněný život. Je kamenem probuzení, vášně a naplnění vytyčených cílů. Pomáhá ve chvíli, kdy potřebujeme namotivovat a vybudovat si hranice. Odložit bychom ho však měli ve chvíli vzteku či podráždění. Na fyzické stránce souvisí s prouděním krve a tekutin v těle, s páteří a míchou. Podporuje plodnost, zvyšuje libido a zlepšuje milostný život. Zesiluje také regenerační schopnosti organismu, proto se doporučuje mít ho u sebe při a po porodu.

Očista a nabíjení:

 • čistíme pomocí vody či země
 • nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouhou dobu

Upozornění: Použití minerálů a drahých kamenů nenahrazuje lékařskou péči.