Sedmero bylin pro těhotné ženy

16.06.2021

Před pár dny jsem se vrátila z bylinkami provoněných Bílých Karpat, jejichž čarovná atmosféra mě znovu naprosto pohltila a inspirovala ke sdílení několika informací, které by ti mohly být nápomocny zejména v období těhotenství. Dovol, abych tě díky svým novým prožitkům, starým zkušenostem a několika chytrým knihám seznámila se sedmi bylinkami, které jsou v těhotenství nejen bezpečné, ale především prospěšné.

Všeho s mírou

Než se podíváme na jednotlivé bylinky, považuji za nezbytné upozornit na několik věcí, kterým je nutné věnovat pozornost:

  • Ani při užívání bylin neplatí "čím víc, tím líp". Řiď se raději heslem "všeho s mírou", abys mohla čerpat z benefitů a vyhnula se případnému předávkování (zejména na začátku těhotenství). Toto neplatí pouze v množství užitých bylin ale také v době jejich louhování.
  • Věnuj pozornost kvalitě bylin a vybírej si ověřené dodavatele. Nepoužívej prošlé, plesnivé, šedivé či zčernalé bylinky. 
  • Dbej na správné skladování. Bylinky nenechávej v papírových, celofánových či plátěných sáčcích, ale ulož je do uzavíratelné (popsané) nádoby, ve které budou chráněny před vlhkem a světlem, a uchovají si tak svou vůni i barvu.

Heřmánek pravý (květ)

S touto drobnou bylinkou, jejíž vynikající účinky jsou prospěšné nejen v těhotenství, se setkal téměř každý. Má protizánětlivé, antibakteriální a desinfekční účinky, působí proti křečím trávicího traktu, používá se při kašli, horečce a onemocnění horních dýchacích cest. Díky svým uvolňujícím vlastnostem pomáhá při stresu, psychickém vyčerpání a nespavosti. V těhotenství se hodí nejen ve formě čaje, ale spolu s levandulí také pro přípravu relaxační koupele. V kombinaci se zázvorem může ulevit od ranních nevolností. Jeho silice se využívají také při léčbě otoků, bolavých kloubů, zánětů v dutině ústní nebo při zánětech močových cest. Heřmánek lze použít také ve formě vlažné sedací koupele k úlevě při hemoroidech. Uvádí se, že je účinný v léčbě infekcí způsobených kvasinkou Candida albicans.

Kontryhel obecný (list)

Díky svým významným účinkům je kontryhel bezesporu prvořadou ženskou bylinkou. Třísloviny v něm obsažené mají protizánětlivé, antibakteriální a svíravé účinky. Díky obsahu fytoestrogenů přispívá ke zdraví ženského organismu. Jeho užívání se doporučuje jako příprava na početí, při bolestivé, silné či nepravidelné menstruaci, při léčbě myomů a cyst na vaječnících a zejména v závěru těhotenství pro snadnější průběh porodu a snížení krevních ztrát při porodu. Ve větší míře by se neměl užívat na začátku těhotenství, kdy by jeho tonizující účinky mohly způsobit potrat.

Pokud jsi někdy viděla list kontryhele, možná sis všimla, že je v jeho středu kapka tekutiny. Nejedná se o rosu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se o přebytečnou tekutinu, kterou rostlina vylučuje. Ve středověku měli o tyto kapky zájem alchymisté, kteří je s vírou v jejich magické účinky sbírali a používali při hledání kamene mudrců.

Maliník obecný (list)

Bylinkou s vynikající chutí, kterou ocení ženy během celého těhotenství i v období šestinedělí, je maliník. Vyživuje děložní svalstvo a obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, zejména pak snadno vstřebatelné železo. Po porodu pomáhá rychlému obnovení sil a zvyšuje produkci mateřského mléka. Jeho užívání se doporučuje zejména v závěru těhotenství jako příprava těla na porod. V gynekologii se využívá k podpoře tvorby ovulačního hlenu, kdy se podává od prvního dne menstruačního cyklu do ovulace jako podpora početí. 

Jahodník obecný (list)

Jahodník je známý zejména svými plody, zatímco použití listů, které jsou svými účinky srovnatelné s listy maliníku, není tak rozšířené. Lze jej použít mimo jiné při horečkách, zánětech močových cest, průjmech, cévních obtížích, hemoroidech či anemii. List jahodníku ochlazuje organismus, proto je výborným doplňkem v horkých letních dnech zejména v závěru těhotenství.

Kopřiva dvoudomá (list)

Kopřiva je pro svůj obsah vápníku, železa a mnoha dalších vitamínů a minerálů vhodná nejen v období těhotenství. Ocení ji zejména ženy, které jsou vlivem nedostatku železa často unavené a bez energie. Čaj má mírné diuretické účinky a pomáhá tak tělu zbavit se přebytečné vody. Má schopnost rozpouštět hleny, stimuluje krevní oběh, čistí krev a odkyseluje organismus. Je vhodným podpůrným prostředkem při těhotenské cukrovce, jelikož dokáže snížit hladinu krevního cukru. Užívá se také pro zabránění větších krevních ztrát během porodu a pro zvýšení množství mateřského mléka a rychlejší navrácení sil po porodu

Kopřivu není vhodné užívat dlouhodobě!

Pokud se rozhodneš nasbírat si kopřivu sama, vyhýbej se rostlinám v blízkosti silnic a také místům, kde roste kopřiv mnoho. V takovém případě je pravděpodobné, že budou rostlinky obsahovat velké množství nežádoucích dusičnanů. Sběr kopřiv se doporučuje pouze do května, kdy sbíráme nejsvrchnější mladou část rostliny.

Meduňka lékařská (list)

I přes to, že meduňka není považována za klasickou těhotenskou bylinku, jsou její léčivé vlastnosti v těhotenství bezpečné a jistě si své místo zde zaslouží. Používá se pro zklidnění nervového systému, je účinná proti bolestem hlavy, depresi či nespavosti. V kombinaci s heřmánkem může pomoci zklidnit podrážděnou psychiku. Využívá se také při zažívacích obtížích, ranní nevolnosti či plynatosti. Díky vysokému obsahu silic uvolňuje spasmy svalů. Meduňka působí jako antihistaminikum, proto je vhodná pro ženy, které trpí alergiemi. V gynekologii se používá ke zmírnění premenstruačního syndromu.

Zázvor (kořen)

Zázvor známe zejména jako prostředek pro posílení imunity, který se používá při nachlazení, bolestech v krku či zvracení. V těhotenství dokáže ulevit od ranních nevolnosti a zažívacích obtíží, podporuje trávení. Aby bylo jeho užívání v těhotenství bezpečné, je nutné dodržovat doporučené denní dávkování. Během těhotenství se doporučuje užívat maximálně 1 gram sušeného zázvoru či 4 gramy čerstvého zázvoru denně. Při dlouhých porodních bolestech se doporučuje masáž zázvorovým olejem v oblasti beder a kříže, který uleví od bolesti a pomůže regeneraci sil při porodu. Pro přípravu oleje lze použít kvalitní éterický olej ze zázvoru v kombinaci s nosným rostlinným olejem (max. 7 kapek éterického oleje na 30 ml rostlinného oleje).