Těhotenské obtíže a jak na ně: KŘEČOVÉ ŽÍLY A HEMOROIDY

11.04.2021

Častým problémem, který dokáže potrápit nejednu těhotnou ženu, jsou varixy neboli křečové žíly. Na vzniku primárních křečových žil se významně podílí dědičnost. Toto onemocnění postihuje častěji ženy než muže a je řazeno mezi civilizační choroby. U těhotných žen se varixy začínají objevovat zejména v druhé polovině těhotenství, kdy dochází ke snížení tlaku v žilách dolních končetin, stagnaci krve, nadměrnému městnání krve v cévách a k ochabování cévní stěny. Svou roli hrají také hormonální změny a jejich vliv na rozšiřování stěny cév a zvyšování propustnosti cév. 

Pro mnoho lidí jsou varixy spíše kosmetickou záležitostí, avšak při dlouhodobém zanedbání tohoto zdravotního problému hrozí vážná onemocnění jako žilní trombóza nebo bércový vřed. Toto onemocnění, ať už vzniklo ještě před otěhotněním nebo až v těhotenství, často doprovází křeče, otoky, svědění a pocit těžkých nohou. Je nutné si uvědomit, že křečové žíly nejsou problémem pouze dolních končetin. Varixy se objevují také v malé pánvi, v oblasti rodidel a řitního otvoru.

Jak už bylo řečeno, zásadní vliv na vzniku tohoto onemocnění má genetický faktor, ženské hormony a těhotenství. Jsou tu však další rizikové faktory, jejichž eliminací můžeme snížit riziko vzniku křečových žil. Jsou jimi například obezita či nadváha, dlouhé stání nebo sezení, nedostatek pohybu, nevhodné oblečení, vysoký krevní tlak a další.

Jak si můžu pomoci sama?

Jestliže se u tebe křečové žíly už projevily, nebo se jejich vzniku snažíš předejít, můžeš pro sebe dělat následující:

 • Dopřej si pravidelný pohyb, nejlépe chůzi či plavání. Při plavání v těhotenství preferuj bazén se slanou vodou a v případě, že trpíš na vaginální záněty, bazény raději vynech.
 • Vyhni se dlouhému stání či sezení. Při sezení nekřiž nohy a pokud máš sedavé zaměstnání, nejlépe každých 30 minut nohy rozhýbej a projdi se.
 • Pokud je to možné, při sezení podkládej dolní končetiny alespoň do úrovně pánve.
 • Udržujte si zdravou váhu a v případě obezity se snažte minimalizovat nárůst váhy.
 • Používej podpůrné či kompresní punčochy, které si oblékni ráno ještě před vstáváním z postele. Punčochy vybírej podle rozsahu obtíží, případně se poraď s lékařem či porodní asistentkou například v těhotenské poradně.
 • Omez pohyb v horku, horké vaně či sprše, aby se žíly zbytečně nerozšiřovaly.
 • Při sprchování otužuj dolní končetiny střídavě teplou a studenou vodou.
 • Úlevu od nepříjemných pocitů může přinést obklad ze směsi studeného tvarohu s pár kapkami éterického oleje z levandule, případně kaštanový gel.
 • Dbej na pitný režim. Pokud víš, že je tvůj pitný režim nedostatečný, nezatěžuj své tělo najednou a začni pozvolna navyšovat denní příjem tekutin. Pij nejlépe čistou vodu bez bublin.
 • Pro posílení cévní stěny konzumuj v rozumné míře potraviny s vitamínem E (mandle, špenát, červená řepa, dýně, olivový olej, batáty, kadeřávek, švestky atd.,) a to nejlépe v syrové formě. Vitamín E se ničí při tepelné úpravě potravin i při jejich mrazení.
 • Zlepšit pevnost a pružnost cévní stěny pomůže také vitamín C. Vyskytuje se zejména v rakytníku, černém rybízu, červené paprice, petrželi, kiwi, brokolici, růžičkové kapustě, goji, pomelu, bezu atd. Pro zajímavost obsahuje např. petržel 2x více vitamínu C než citrón. Vitamín C také zvyšuje vstřebávání železa.
 • Vybírej si spíše zásadotvorné potraviny (okurka, cuketa, mrkev, rajče, špenát, citrusy, kysané zelí, banány, maliny, rýže, mandle, brambory, pohanka atd.), které snižují kyselost těla, aby nedocházelo k dalšímu usazování škodlivin na stěnách cév. 
 • Pro podporu krevního oběhu zvyš příjem koenzymu Q10, ať už v potravinách (hovězí maso, hovězí či kuřecí játra, makrely, sardinky, brokolice, avokádo, špenát, sójový olej atd.) či ve formě doplňku stravy.
 • Vybírej si oblečení, které není těsné a neškrtí tě. Mysli i na gumičky od ponožek a obuv.
 • Žíly nemasíruj a pokud je žíla bolavá, zarudlá či oteklá, vyhledej lékařskou pomoc.

Pokud křečové žíly vznikly v období těhotenství, s největší pravděpodobností vymizí v prvních měsících po porodu. Závažnější křečové žíly, které po porodu neustoupí, je vhodné řešit s lékařem. 

Hemoroidy 

Hemoroidy jsou fyziologické cévní struktury v oblasti konečníku, které máme my všichni. Většinou se o nich ale hovoří v souvislosti s jejich rozšířením, zduřením, rozvojem stejnojmenného onemocnění a následnými obtížemi. Rizikové faktory vzniku tohoto onemocnění jsou stejné jako u křečových žil na dolních končetinách, kdy roli může hrát navíc také strava s nedostatkem vlákniny (pozor: s vyšším příjem vlákniny je třeba navýšit i pitný režim!), potíže s vyprazdňováním či tlačení při porodu. Mezi časté příznaky patři krvácení z konečníku při stolici (u vnitřních hemoroidů, je však nutné navštívit lékaře pro potvrzení diagnózy), svědění konečníku, obtížné vyprazdňování, bolest a tlak na konečník.

Při lehčích obtížích se doporučují zejména režimová opatření:

 • Dopřej si stravu bohatou na vlákninu a dostatečný pitný režim.
 • Výrazně omez nadýmavá a ostrá jídla.
 • Vyvaruj se zácpě a přílišnému tlačení při vyprazdňování.
 • Dbej na správnou hygienu a používej nedráždivý a neparfémovaný toaletní papír.
 • V případě potřeby (pokud nekrvácíš,) můžeš použít přípravky na změkčení stolice (např. glycerinové čípky). 
 • Nos prádlo z čisté bavlny a ne příliš úzké kalhoty.
 • Podpořit hojení a zmírnit svědění mohou vlažné sedací koupele s heřmánkem či dubovou kůrou.
 • Pomocí může také éterický olej levandule. Použít ho můžeš ve formě chladné sedací koupele se lžičkou soli, do které přidáš pár kapek éterického oleje rozmíchaného v polévkové lžíci mléka, nebo formou obkladu, kdy kápneš pár kapek oleje na látkou obalenou kostku ledu a přiložíš na postižené místo. 
 • Pokud řešíš problém po porodu, jsou obecně vhodnější obklady či polévání postiženého místa než sedací koupele.
 • Na trhu je k dostání také mnoho mastí, gelů a čípků, které se používají jako prevence i léčba tohoto onemocnění. Před jejich použitím se však raději poraď s lékárníkem, porodní asistentkou, dulou či lékařem.

Pokud došlo k vzniku tohoto onemocnění během těhotenství, stejně jako u křečových žil se dá předpokládat, že po porodu postupně vymizí. U některých žen vyhřeznou hemoroidy z konečníku při tlačení při porodu, pokud je to i tvůj případ, dej svému tělu čas na regeneraci a řiď se výše uvedeným. K chirurgickému řešení hemoroidů se v případě nutnosti obvykle přistupuje nejdříve po konci šestinedělí. 

Alternativní směry

Za zamyšlení stojí také možný vztah mezi varixy a psychologickými či emocionálními složkami. Z psychosomatického hlediska představují dle mnohých autorů křečové žíly následující témata:

 • Vyčerpávající zaměstnání a nedůvěra ve své síly.
 • Setrvávání v obtížné situaci bez ochoty ji řešit. 
 • Nedostatek pružnosti, lehkosti a nadhledu.
 • Dogmatické lpění na svém názoru či stanovisku.
 • Strach z budoucnosti bez snahy něco změnit.

Pokud se objeví hemoroidy, jedná se zejména pocity přetížení a zlosti, kterých se ale postižený nechce zbavit, pustit je či odpustit. Na konečník se můžeme dívat jako na místo, prostřednictvím kterého se tělo zbavuje odpadu fyzického i psychického.

Ayurveda, stará hinduistická lékařská věda, vidí příčinu křečových žil v potlačeném hněvu, vnitřním odporu a vzteku. Vlivem toho dochází k zastavení krve v žilách a později k rozvoji trombózy a tromboflebitidy. Pro vyléčení je zde nutné najít příčinu tohoto hněvu, neskrývat bolest a zklamání, naučit se milovat, radovat a odpouštět.