Těhotenské obtíže a jak na ně: GYNEKOLOGICKÉ ZÁNĚTY

17.04.2021

Co je normální?

Mnoho žen zaznamená během těhotenství hojnější vaginální výtok. Pokud je řídký, bezbarvý či bělavý a nedoprovází ho další obtíže jako pálení, svědění či zápach, je s největší pravděpodobností vše v pořádku a není třeba se znepokojovat. Tento výtok má ochrannou funkci a může souviset s vyšší mírou prokrvení poševní sliznice i s běžnými hormonálními změnami v těhotenství.

V závěru těhotenství, kdy se porodní cesty začínají připravovat na porod, můžeš zaznamenat odtok hlenu či vazké tekutiny, někdy také s příměsí krve. Jedná se o hlenovou zátku, která běžně tvoří ochrannou bariéru v děložním hrdle, v závěru těhotenství dojde k jejímu uvolnění a odtoku. Další věc, která se může na konci těhotenství přihodit, je odtok malého množství plodové vody, který žena zamění za výtok a opačně, některé ženy jsou zaskočeny jednorázovým výtokem a mají pocit, že jim odtéká plodová voda. Vodnatý vaginální výtok může být velmi podobný plodové vodě, která je obvykle čirá, bez zápachu a odtéká průběžně, zejména pak při pohybu. Pokud si nejsi jistá, oč se jedná, obzvlášť pokud není miminko donošené, obrať se na porodní asistentku či lékaře. Pokud tě zajímá, jak může vypadat začátek porodu a kdy je čas vyrazit do porodnice, podívej se zde.

Kdy se jedná o infekci, kterou je potřeba řešit a proč?

Pokud se objeví výtok (tvarohovitý, šedobílý, zpěněný, vodnatý, smetanový až žlutý atd.), který může zapáchat a obvykle ho doprovázejí další obtíže jako například svědění či pálení v pochvě, zarudnutí poševní sliznice a poševního vchodu, bolest při pohlavním styku a bolest v podbřišku, je nutné, abys navštívila lékaře. Ten určí původce a rozsah onemocnění, nastaví vhodnou léčbu a doporučí ti vhodná režimová opatření.

Neléčené gynekologické záněty mohou pronikat z pochvy děložním hrdlem do dělohy a dále se šířit skrze plodové obaly do plodové vody k nenarozenému dítěti. V případě dlouhodobého zanedbání mohou některé druhy infekcí způsobit vážné potíže, v těhotenství zejména samovolný potrat či předčasný porod. Dále dochází k oslabení poševní sliznici, která je vlivem opakujících se zánětů křehká a náchylná k rozsáhlejším porodním poraněním, které se pak také hůře hojí. 

  Prevence a léčba

  Jaká jsou tedy doporučení v prevenci a léčbě vaginálních infekcí?

 • Pokud trpíš příznaky vaginální infekce, je v první řadě nutné navštívit gynekologa, aby určil, o jakou infekci se jedná a zvolil vhodnou léčbu. 
 • V průběhu léčby se vyvaruj pohlavnímu styku. V některých případech je nutné léčit oba partnery současně. Použití prezervativu během léčby nemusí být vždy řešením, protože může způsobit změny pH v pochvě a narušit tak poševní mikroflóru.
 • Nos bavlněné spodní prádlo, prané v šetrném pracím prostředku. Vyhni se syntetickým materiálům a kalhotkám typu tanga.
 • Nepoužívej parfémované vložky a toaletní papír. Pokud je to možné, dej přednost neparfémovaným vložkám bez lepících proužků, látkovým vložkám nebo pouze bavlněným spodním kalhotkám a často je měň. Dbej na prodyšnost materiálu.

 • Nekoupej se a nesprchuj horkou vodou. Intimní partie omývej vlažnou až chladnou vodou. K mytí intimních partií používej pouze čistou vodu, případně neparfemované nedráždivé prostředky s přiměřeným pH.
 • Pokud obtížemi netrpíš a chceš vyrazit do bazénu, vybírej si spíše bazény se slanou vodou. Použít můžeš také tampón, namočený v 0,5 dl olivového oleje s 2 kapkami éterického oleje tea tree. Tampón by měl být bez obsahu zbytečných syntetických látek a bělidel. Takto připravený tampón poslouží jako "bariéra" před vnikem infekce do pochvy. Ihned po koupání ale tampón vyhoď a oblékni si suché prádlo. Při obtížích úplně vynech koupání nejen v bazénech. 
 • Pokus se omezit cukr ve všech formách. Jednoduché uhlohydráty a cukry ve stravě podporují množení a růst kvasinek v těle (nemusí být jen v pochvě, ale také například v ústech či ve střevech). Zkus se vyhnout také bílé mouce, bílé rýži, zpracovaným ovocným šťávám, sušenému ovoci, sladidlům a dochucovadlům (kečup, majonéza atd.).
 • Pokud trpíš kvasinkovou infekcí, do jídelníčku zařaď více fermentovaných potravin, probiotik, prebiotik a pokud potřebuješ sladit, použij sladidla, která nepodporují růst kvasinek, jako je xylitol či stévie.
 • V neposlední řadě podporuj svou imunitu zdravým životním stylem.