Pro těhotné

Těhotenství je pro každou ženu obdobím velkých fyzických i emocionálních změn, které není vždy lehké přijmout a zvládnout. Mohou přicházet strachy, obavy či pochyby, mohou se vyplavovat na povrch traumata schovaná hluboko v nás, která o sobě doposud nedala vědět. Od svého okolí často slýcháme děsivé historky o komplikacích v těhotenství a při porodu či o nevhodném chování zdravotníků, což na psychické pohodě a sebedůvěře příliš nepřidá. Zejména na začátku těhotenství cítí mnoho žen touhu vyjádřit svému dítěti lásku a radost. Klasická medicína nás však formou nejrůznějších testů a screeningů vede více ke strachu a myšlenkám, jestli je "plod normální" a citlivou komunikaci často nahrazuje spíše objektivním hodnocením. Neustálé přemýšlení nás pak nutí stále rozebírat možné problémy, přehrávat si zážitky z minulosti či se obávat o budoucnost. Díky takovýmto představám snadno ztrácíme kontakt s tím, co se skutečně děje, a svým myšlenkám připisujeme reálný charakter.

V případě, že své uvažování nedokážeme zastavit, stává se pro nás přítěží. Když pak často opakujeme určitě myšlenkové vzorce, které nás nutí myslet, hodnotit a jednat stále stejně, uvízneme v tzv. začarovaném kruhu. Je proto vhodné umět alespoň na chvíli vypnout tento kolotoč, zlepšit koncentraci a stav bdělosti, zastavit rozum a rozeznat realitu od iluzí, které nám mysl namlouvá a tím odstranit škodlivé hodnotící mechanismy.

Abychom mohli procítit krásu toho, že jsme sami sebou, potřebujeme si více naslouchat, odpouštět si a více se milovat. Když se naučíme dávat lásku sobě, bude i dítě, přicházející na svět, přirozeně růst v lásce ke svému vlastnímu bytí. Uklidnění těla a mysli má mimo jiné blahodárný vliv na průběh těhotenství a porodu jak fyzicky tak i emočně.